SABRE - Globalni distribucioni sistem
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Visoka turistička škola strukovnih studija

SADRŽAJ
Pojam i značaj informacionih i rezervacionih sistema - 3 -
KOMPJUTERIZOVANI REZERVACIONI SISTEMI VAZDUHOPLOVNIH KOMPANIJA - 4 -
GLOBALNI DISTRIBUCIONI SISTEMI - 6 -
SABRE – GLOBALNI DISTRIBUCIONI SISTEM - 7 -
SABRE Holdings – putničko poslovanje - 8 -
Travelocity - 9 -
SABRE Travel Network - 11 -
GetThere - 12 -
SABRE Airline Solutions - 13 -
ZAKLJUČAK - 14 -
LITERATURA - 15 -
Pojam i značaj informacionih i rezervacionih sistema
Svaki poslovni sistem može se posmatrati kroz njegova tri osnovna podsistema: izvršni (izvođački), upravljački i informacioni podsistem. Osnovni cilj izvršnog podsistema je usmeren ka ostvarenju konkretnog cilja poslovnog sistema. Svrha upravljačkog podsistema je realizacija upravljačkih funkcija, dok informacioni podsistem služi da doprinese kvalitetu poslovnog odlučivanja.
Poslovni informacioni sistem povezuje upravljačke i izvršne funkcije, tako što formirane informacije dobijene na osnovu poslovnih podataka (npr prikupljanje, obrada i dostavljanje), stavlja na raspolaganju upravljačkom podsistemu.
Poslovni sistem, pored svega, mora:
da govori jezikom menadžera;
da je jednostavan u prezentiranju datih informacija;
da je pouzdan i
da omogućava iskazivanje obrađenih informacija u vrlo kratkim vremenskim intervalima.
Razvoj interneta direktno je uticao i na kvalitet turističkih informacionih sistema. Olakšan je i ubrzan proces prikupljanja, obrade, čuvanja i korišćenja informacija. Sa naše tačke gledišta, rezervacioni sistemi su element u sistemu distribucije turističkih proizvoda. Zahvaljujući upravo njima, uspostavlja se sistem bukiranja unapred, a koji uz promene cena i formiranje lista čekanja, predstavlja jednu od tehnika upravljanja tražnjom u kratkom roku. Rezervacioni sistemi omogućuju predviđanje buduće tražnje u dužem roku, i shodno mogućnostima povećanja ponude. Postoje sledeći oblici rezervacionih sistema:
Manuelni ili ručni rezervacioni sistemi,
Kompjuterizovani rezervacioni sistemi i
Automatizovani kompjuterizovani rezervacioni sistemi.
Manuelni ili ručni rezervacioni sistemi kao glavnu karakteristiku ima to što mu se zahtev za rezervaciju prima pomoću telefona, a sama rezervacija, po prijemu se upisuje u poseban dnevnik, knjigu ili tabelu.
Kod kompjuterizovanog rezervacionog sistema se zahtev za rezervaciju takođe prima telefonom, ali se rezervacija učitava i čuva u računaru.
Automatizovani kompjuterizovani rezervacioni sistem se odlikuje sledećom organizacijom: agenti pristupaju računarskom sistemu pomoću terminala u svojim poslovnicama i samostalno vrše buking.
KOMPJUTERIZOVANI REZERVACIONI SISTEMI VAZDUHOPLOVNIH KOMPANIJA
Ono što je zanimljivo je to da su se kompjurerizovani rezervacioni sistemi vazduhoplovnih kompanija prvobitno se pojavili kao zatvoreni sistemi. U početku je svrha ovog sistema bila da se ostvari jednosmerni kontakt između avio kompanije i putničkih agencija, koje predstavljaju tradicionalne zastupnike u prodaju avio karata. Vremenom, kompjuterizovani rezervacioni sistemi vazduhoplovnih kompanija su se razvili u ograničeno dostupne sisteme, a zatim u kooperacione sisteme i u kooperacione sisteme s mogućnošću rentiranja. Danas su ovi sistemi dostupni većem broju korisnika.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!